דלקת כלי דם 14.04.2020

טיפול עם החלפת פלזמה וגלוקוקורטיקואידים בדלקת כלי הדם

מחקר מצא כי טיפול עם גלוקוקורטיקואידים פומיים במינון מופחת אינו נחות למינון המקובל במטופלים עם דלקת בכלי הדם הקשורה לנוגדני ANCA

טיפולים יעילים ובטוחים יותר נדרשים במטופלים עם דלקת בכלי הדם (Vasculitis) הקשורה לנוגדן אנטי-ציטופלזמי של נויטרופיל (Antineutrophil cytoplasmic antibody, ANCA).

מחקר רנדומלי נערך, במבנה פקטוריאלי של 2  x2 2-by-2 factorial על מנת להעריך את הטיפול עם החלפת פלזמה (plasma exchange) ושני משטרים שונים של גלוקוקורטיקואידים פומיים.

המחקר נערך בהשתתפות מטופלים עם דלקת חמורה בכלי הדם הקשורה לנוגדני ANCA (החומרה הוגדרה על ידי קצב סינון גלומרולרי מוערך של מתחת ל-50 מ"ל לדקה לכל 1.73 מטר בריבוע של מדד שטח גוף, או לדימום מפושט בריאות).

המטופלים חולקו רנדומלית, הקבוצה הראשונה טופלה עם החלפת פלזמה (7 החלפות פלזמה תוך 14 יום, לאחר החלוקה הרנדומלית) והקבוצה השנייה לא טופלה עם החלפת פלזמה (קבוצת הביקורת) .

כמו כן, בוצעה חלוקה רנדומלית נוספת של טיפול עם גלוקוקורטיקואידים פומיים, חלק מהמטופלים טופלו עם משטר מינון סטנדרטי וחלק קיבלו משטר מינון מופחת. תקופת המעקב במסגרת המחקר היתה 7 שנים, נבדק התוצא הראשוני המורכב של תמותה מכל סיבה או מחלת כליות סופנית (end stage kidney disease, ESKD).

תמותה מכל סיבה או מחלת כליות סופנית התרחשו ב-100 מתוך 352 המטופלים (28.4%) בקבוצה שטופלה עם החלפת פלזמה וב-109 מתוך 352 מטופלים (31%) בקבוצת הביקורת (יחס סיכון, 0.86; רווח בר-סמך 95%, 0.65-1.13; P=0.27).

התוצאות היו דומות באנליזה של תתי הקבוצות ובאנליזה של התוצאים השניוניים שנבדקו. כמו כן הוערכה ה-noninferiority של משטר מינון מופחת של גלוקוקורטיקואידים לעומת משטר מינון סטנדרטי, תוך שימוש בגבולות (margins) ה-noninferiority של 11 נקודות האחוז.

תמותה מכל סיבה או מחלת כליות סופנית התרחשו ב-92 מתוך 330 המטופלים (27.9%), בקבוצה שקיבלה מינון מופחת של גלוקוקורטיקואידים וב-83 מתוך 325 המטופלים (25.5%), בקבוצה שקיבלה מינון סטנדרטי של גלוקוקורטיקואידים (הפרש סיכון אבסולוטי, 2.3 נקודות אחוז; רווח בר-סמך 90%, 8.0 - 3.4-).

תוצאות אלו תאמו לקריטריונים של noninferiority. זיהום משמעותי אחרי שנה היה פחות שכיח בקבוצה שנטלה מינון מופחת, לעומת הקבוצה שנטלה מינון סטנדרטי של גלוקוקורטיקואידים (יחס שיעור השכיחות, 0.69; רווח בר-סמך 95%, 0.52-0.93). אך עם זאת תוצאים שניוניים שנבדקו, נמצאו דומים בשתי הקבוצות.

מסקנת המחקר הייתה, כי במטופלים עם דלקת חמורה בכלי הדם הקשורה לנוגדני ANCA, טיפול עם החלפת פלזמה לא הפחית את השכיחות של תמותה או מחלת כליות סופנית. אך עם זאת, משטר מינון מופחת של טיפול עם גלוקוקורטיקואידים הוכח שאינו נחות (noninferior) למשטר מינון סטנדרטי, תוך התייחסות לתמותה ומחלת כליות סופנית.

מקור: 

Walsh M. et al. (2020) The New England Journal of Medicine. 382, 622

נושאים קשורים:  החלפת פלזמה,  גלוקוקורטיקואידים,  נוגדן אנטי-ציטופלזמי של נויטרופיל,  מחלות אוטואימוניות,  מחלת חיסון עצמי,  מחקרים,  דלקת כלי דם
תגובות